22-01-2019

Full Stack Developer Kimdir?

Full Stack Developer kavramı Türkiye'de çokta eski olmayan bir kavram olmakla beraber bugünlerde iş ilanlarında sıkça rastlamaktayız. Yazılım dilindeki karşılığını söyleyebilmek için Web uygulamaları geliştiren yazılımcıları akla getirmemiz gerekir. Çünkü "Full Stack Developer" kavramı web uygulamaları geliştiren geliştiriciler üzerinden tanımlanabilir. Full Stack Developer kimdir? dersek; Web uygulaması geliştiren bir geliştiricinin Tasarım, Kodlama, Yayınlama(Publish), Test Etme gibi yazılımsal süreçlerin her birinde rol alması diyebiliriz.

 

 

Yazılım dünyasında/piyasasında kullanılan ve iş ilanlarında firmaların ayrı ayrı ilan verdiği iki kavram vardır: "Front End Developer" ve "Back End Developer". Front End Developer : HTML5, CSS, Javascript, Jquery bilen ve bir uygulamanın ön yüz tasarımında görev alan geliştiricidir. Back End Developer ise bu yüz tasarımı oluşmuş uygulamanın arka plandaki kodlamasını yapan geliştiricidir. İşte Full Stack Developer, hem Front End Developer'ın hem de Back End Developer'ın  yaptığını yapan kişidir. Tabi sadece bu kadar mı? İşin bir de test kısmı var.

Bu kadar da olsa iyi bir de uygulamanın güvenlik kısmı ve son kullanıcıya yayınlama kısmı var. Böyle bir iş ilanına denk gelirseniz şunu bilmeniz gerekiyor. "Bu ilanı okuyan kişi ya da kişiler, ben iş veren olarak iki kişiye maaş verip iki ayrı sigorta yapamam. Biri hepsini yapsın" anlamı vardır. Şayet Photoshop, Fireworks vs biliyorsanız tadından yenilmez olursunuz.

Klavyem döndüğünce yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılara göz atmayı unutmayın.

İyi okumalar...

 


Okunma: 2433

Etiketler : full stack developer, front end, backend, html, css, photoshop, java, php, python,

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum

  •  
  •   
  •  
  •  

Reklam

Kategoriler

Hakkımda

Ertuğrul Kıraç,1986'da İstanbul'da doğdu. B.evler'de yaşamaktadır.
Daha fazlası

En Çok Okunanlar

En Son Eklenenler