05-09-2020

RSSI Nedir? Ne anlam ifade eder? - What is the Received Signal Strength Indicator - RSSI?

Received Signal Strength Indicator - RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi)

 

Alınan Sinyal Gücü Göstergesi (RSSI), bir aygıtın herhangi bir erişim noktasından veya belirli bir yönlendiriciden gelen sinyalleri ne kadar iyi duyduğunun, algıladığının ve aldığının tahmini bir ölçümüdür. Bu nedenle RSSI değeri ne kadar büyük olursa, sinyal o kadar güçlü olur.

RSSI ile ilgili iyi olan şey, bir sinyalin kablosuz bağlantı kurmak için yeterli olup olmadığını belirlemenize ve bilmenize yardımcı olmasıdır.

Daha büyük bir mesafeye yayın yaparken, sinyal zayıflar ve bant genişliği kablosuz veri bağlantısının% 'si yavaşlar.

Başka bir deyişle;

 

RSSI, bir radyo frekans tanımı olup Alınan Sinyal Gücü Göstergesi (Received Signal Strength Indicator) olarak Tükçe'ye çevrilebilir. Teknik olarak bu değer Wifi veya 3G, RF istemci cihazının belirli bir lokasyon ve zamanda aldığı sinyal gücü seviyesinin ölçüsünü gösteren bir değerdir.

RSSI veya bu sinyal değeri, 0 (sıfır) ile -120 (eksi 120) arasında desibel cinsinden ölçülür. Değer 0'a (sıfır) ne kadar yakınsa, sinyal o kadar güçlü olacaktır.

RSSI,  'dB' (desibel) veya benzer 'dBm' (milivatt başına dB) birimleri cinsindendir.

 

Sinyal gücü

RSSI ölçümü, bir cihazda alınacak bir sinyalin göreceli kalitesini temsil eder. RSSI, anten ve kablo seviyesinde herhangi bir olası kayıptan sonra alınan güç seviyesini gösterir. Bu nedenle, RSSI değeri ne kadar yüksekse, sinyal o kadar güçlüdür.

Sinyal Kalitesi

Sayı ne kadar yüksekse kalite o kadar iyi olur. Bunlar sadece ideal koşullar için teorik sayılardır, ancak aynı zamanda sisteme ve farklı şekilde belirlenebilen kullanılan cihaza da bağlıdır. 

Kanal genişliği

Kanal daha genişse, normalde daha düşük bir RSSI değerine sahiptir. Bununla birlikte, bazı özel durumlarda daha küçük kanal genişliklerine sahip olunması önerilir.

dBm

RSSI ve dBm farklı ölçüm birimlerine sahip olabilir ancak her ikisi de aynı şeyi temsil eder. Her ikisi de bir ağın sinyal gücünü temsil eder. İkisi arasındaki fark, RSSI'nin göreceli bir endeks olması, dBm'nin ise mW (miliwatt) cinsinden güç seviyelerini temsil eden mutlak bir sayı olarak kabul edilmesidir. Bu nedenle, 0dBm'ye ne kadar yakınsa, sinyal o kadar iyidir.


Okunma: 4296

Etiketler : rssi, sinyal gücü göstergesi, rssi değeri, kablosuz bağlantı, sinyal gücü,

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum

  •  
  •   
  •  
  •  

Reklam

Kategoriler

Hakkımda

Ertuğrul Kıraç,1986'da İstanbul'da doğdu. B.evler'de yaşamaktadır.
Daha fazlası

En Çok Okunanlar

En Son Eklenenler